Yılsonu Değerlendirmesi

Statistics

  • Entries (7)
  • Comments (2)
Thursday, December 30, 2010 3:35:00 PM

Âdettendir, gazeteler, dergiler yılın son günlerinde genel bir değerlendirmesini yaparlar yılın. Her alanda olduğu gibi edebiyatta da yapılır. Yıl içerisinde öne çıkan kitaplar, yazarlar anılır, önemli olaylar, polemikler yaşanmışsa hatırlanır. Taraf gazetesi çeşitli yazarlarla birlikte bana da bu sene en beğendiğim beş telif edebiyat kitabını sormuştu geçenlerde; bugün yayımlandı yılın değerlendirilmesi. Taraf'a verdiğim yanıtı buraya da alıyorum. (Bu saydıklarım dışında da güzel kitaplar yayımlandı. Bunlar benim ilk anda aklıma gelenler. Ayrıca okumadığım için değerlendiremediğim kitaplar da var elbette. ) Evet, işte seçtiğim 5 kitap...

1. Bu Yalan Tango, Selim İleri

Bir dönem değil, dönemler romanı kaleme almış Selim İleri. Bir yandan toplumsal ikiyüzlülüğümüzün neden olduğu yaraları deşerken bir yandan da edebiyatımızın üzerinde pek durmadığı bireysel acılara edebiyatın neşterini vuruyor. Anlatıcının bulanıklaşan zihni bu toprakların çok net bir resmini görmemizi sağlıyor.

2. Gece Kelebeği/Perperık-a Söe, Haydar Karataş

Resmi tarihin üzerini onlarca yıldır örttüğü Dersim Katliamının acısını bunca zamandır içinde barındıran efsane ve hikâyelerden alıp edebiyat aracılığıyla toplumsal hafızamıza iade eden, dil ve anlatımıyla da dikkat çeken bir roman Perperık-a Söe.

3. Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke

Çocukların, delilerin, peşinden gitmediğimiz arzularımızın, modern dünyanın suyumuzu sıktıktan sonra kalan halimizin hikâyesini kendine özgü bir öykü atmosferi kurarak anlatıyor Ahmet Büke.

4. Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç

Ayfer Tunç’un romanı toplumun her nüvesine sinen çürümüşlüğün yanı sıra insan ruhunun derinliklerine de kapı açıyor. Bu iki kapının birlikte bulunuşu, bireyle toplumun birbirleri üzerindeki etkisini daha bir görünür kılıyor.

5. Şeytan Geçti, Aslı Tohumcu

Aslı Tohumcu öykülerinde hiçbir fazlalık barındırmayan yalın bir anlatımla kadınların gündelik hayatlarındaki küçük ayrıntıları özenle saptayarak etkileyici bir evren yaratıyor.

Comments

Comments are closed on this post.