Karikatürkiye ve Turgut Çeviker

Statistics

  • Entries (7)
  • Comments (2)
Thursday, December 2, 2010 9:31:00 PM

Turgut Ağbi'yi (Çeviker) 1990'ların başında Yazılı Günler'i yayımladığımız sıralarda tanımıştım. Yirmi yıl olmuş neredeyse. Çalışkanlığına, ilgilendiği konulara tutkuyla bağlanmasına, iş yaparkenki titizliğine her zaman gıpta etmişimdir. Birkaç yıldır bir kitap üzerinde çalışıyordu Turgut Ağbi. Cumhuriyet tarihini karikatürlerle anlatan hacimli bir çalışma için kolları sıvamış, 85 yılın gazete ve dergi arşivlerini tarayabileceği kütüphanelerde geçirmeye başlamıştı günlerini. Akşamları da o gün taradığı malzemeyi tasnif edip ayıklamakla geçirdiğini söylüyordu. Bir yıldan uzun bir süre onu her gördüğümde ya kütüphaneye gidiyor ya da kütüphaneden dönüyor oluyordu. Sonraları, neler yaptığını sorduğumda, "Tasarımcıdan geliyorum," yanıtını aldım. Kitabın yayımı yakın demekti bu. Turgut Ağbi'nin mükemmeliyetçiliğini hatırlayınca, o kadar da yakın olmadığı anlamına gelse de, kitap tezgâhta demekti.

Karikatürkiye'den konuştuğumuzda aklımdan hep Virgül'e kitapla ilgili bir şeyler yapmak geçiyordu o sıralar. Kim yazardı? Söyleşi mi yapsaydık yoksa... Sonra, malum, Virgül kapandı. Karikatürkiye'nin yayımı da biraz gecikti, ama NTV Yayınları tarafından geçtiğimiz ay yayımlandı. 3 ciltlik, 900 sayfalık devasa bir çalışma.

Tam o günlerde Sabit Fikir'den (www.sabitfikir.com) kitaplar üzerine yazılar yazmam istenince, ilk yazıyı Karikatürkiye üzerine yazmaya karar verdim ve yazdım. Yazı yayınlandı. Şu linkten okuyabilirsiniz.

http://sabitfikir.com/elestiri/cumhuriyetin-karikaturlerden-yansiyan-sureti

Comments

Comments are closed on this post.