Ateşe Atılmış Bir Çiçek - Metin Celal

Monday, December 17, 2012 1:08:00 PM

 

Behçet Çelik, “Yazarlar, Kitaplar, Okuma Notları” altbaşlığını taşıyan Ateşe Atılmış Bir Çiçek’i (Kasım 2012, Can yay.)  “Bir şeyler öğrenmek için kaleme aldığım yazıları başkalarıyla paylaşmak” olarak tanımlayıp amacını  “belki bu sayede birkaç kişinin daha bu yazarları tanımasına, okumasına vesile olurum” diye açıklıyor. Behçet Çelik, Virgül dergisinin mutfağında yer almasının bu yazıların yazılmasına önemli katkısı olduğunu belirtiyor giriş yazısında. Gerçekten de dergi disiplini olmadan edebiyat üzerine düşünüp yazılar kaleme almak kolay değil ama derginin zamanla kısıtlı disiplininde “iyi”, “kalıcı” yazılar kaleme almak da herkesin becerebileceği bir şey değil.

Ateşe Atılmış Bir Çiçek’te Sabahattin Ali, Memduh Şevket Esendal, Sait Faik, Vüsat O. Bener, Tomris Uyar, Selim İleri, Suat Derviş. F. Celaleddin, Kenan Hulusi, Osman Cemal Kaygılı, İlhan Tarus, Ayhan Bozfırat, Selçuk Baran hakkında derinliğine okuma, anlama, çözümleme amacını taşıyan yazılar yer alıyor. Dergiye yazı gerektiği için değil de bir öykücünün kendi türünde yazılmış eserleri okuyup anlama ve onlardan ders çıkartarak yolunu bulma çabasının somut örnekleri... Ateşe Atılmış Bir Çiçek’te yer alan yazılar hem Çağdaş Türk öyküsünün önemli ve bazıları unutulmaya terk edilmiş yazarları hakkında eleştirel okumalar olarak algılanabilir hem de Behçet Çelik öykücülüğünün hangi kaynaklardan beslendiğini anlamaya yardımcı olan yazılar olarak.

Behçet Çelik “edebiyat eleştirisinin amacı nedir?” diye sorup “Metni çözümlemek, yorumlamak, paylaşmak. Belki hepsinden bir parça, ama asıl olarak edebiyat eleştirisi metnin ruhunu yakalamak ve göstermek ister” diyor.  Ateşe Atılmış Bir Çiçek metnin ruhunu yakalayıp  göstermek isteyen incelemelerden oluşuyor. Çağdaş Türk öykücülüğü üzerine yazılmış iyi eleştiriler arayanlara duyurulur.

Cumhuriyet Kitap, 13 Aralık 2012

Comments

 
2 + 5 =  Solve This To Prove You are a Real Person, not a SPAM script.